بلیط چارتر

بلیط ارزان هواپیما

خرید بلیط هواپیما خارجی

چرا در موقع فرود و برخاستن هواپیما نباید بخوابید؟

زمان های ممنوعه خوابیدن در هواپیما

اگر ساعت پرواز شما ۶ صبح است و می خواهید مراحل سوار شدن به هواپیما را به سرعت سپری کنید تا در هواپیما فورا به خواب بروید باید در تصمیم خود تجدید نظر کنید و خوابیدن را مدتی به تعویق بیندازید! تحقیقات نشان می دهد که خوابیدن در هواپیما می تواند برای سلامتی مضر باشد! البته فقط خوابیدن در دو زمان: برخاستن و نشستن هواپیما.  برای فهمیدن علت این اتفاق در ادامه wizzz را همراهی کنید، می خواهیم درباره خوابیدن در هواپیما و ساعات ممنوعه خوابیدن در طول پرواز حرف بزنیم.

Related image

اگر شما هم به محض ورود به هواپیما و نشستن بر روی صندلی خوابتان می برد باید کمی صبر کند تا هواپیما به آسمان برسد! وقتی پروازی طولانی پیش رو دارید خیلی وسوسه کننده ست که به محض نشستن بر روی صندلی به خواب بروید مخصوصا اگر پروازتان صبح خیلی زود باشد. اما تا زمان بلند شدن هواپیما و خاموش شدن چراغ کمربند ایمنی باید بر احساس خواب آلودگی غلبه کنید.

خوابیدن در شروع و آخر پرواز می تواند مشکلاتی را برای سلامتی ایجاد کند که یکی از آن ها صدمات دائم به گوش هاست. اگر از جمله کسانی هستید که خواب زیادی دارید در هواپیما و به خصوص پروازهای طولانی، خواب شیرین را به همه چیز ترجیح می دهید. در این صورت احتمالا حتی سرو صدای بچه ها و صداهای بلند مهمانداران هم نمی تواند مانع خوابیدن شما شود. اما در دو زمان از پرواز باید دور خوابیدن را خط بکشید! در زمان برخاستن و فرود هواپیما.

Image result for ‫خوابیدن در هواپیما‬‎

پشت این حرف دلایل قانع کننده پزشکی وجود دارد پس در جواب دلیل این اتفاق باید گفت مقصر اصلی تغییر فشار ناگهانی کابین است. تغییر ناگهانی ارتفاع، فشار هوا در گوش ها را تحت تاثیر قرار می دهد و منجر به ایجاد تغییرات هوا در گوش میانی می شود که در نهایت احساس کیپ شدن گوش به شما دست می دهد. در واقع در هنگام نشستن و برخاستن هواپیما فشار هوای داخل کابین با تغییر ارتفاع به سرعت تغییر می کند و اگر شما آمادگی نداشته باشید این تغییر فشار می تواند شوکی جدی به پرده گوش وارد کند در نهایت اگر گوش ها برای مدت طولانی کیپ بماند مشکلاتی مثل  گیجی، خون دماغ، عفونت گوش، ناشنوایی ایجاد می شود. وقتی در خواب هستید نمی توانید خود را با شرایط جدید وفق دهید برای همین ممکن است به پرده گوش شما صدماتی وارد شود. ریلکس بودن و باز کردن گوش میانی در این دوره از پرواز اهمیت زیادی دارد و اگر شما خواب باشید نمی توانید برای برابر کردن فشار هوا در گوش ها کاری انجام دهید پس گوش های شما مسدود باقی خواهد ماند  و صدمات بعدی اتفاق می افتد.

Image result for ‫خوابیدن در هواپیما‬‎

بیشتر مسافران در حین بلند شدن هواپیما در حال خوردن چیزی هستند تا با عمل قورت دادن از مسدود شدن گوش ها جلوگیری کنند. قورت دادن یا خمیازه کشیدن مجرای گوش میانی را باز می کند و اجازه می دهد که هوا در گوش میانی به جریان بیفتد  و با این کار، فشار در دو طرف پرده گوش به تعادل می رسد. پس دفعه بعد که سوار هواپیما شدید برای جلوگیری از کیپ شدن گوش ها در حین فرود و برخاستن هواپیما آدامس بجوید، آب بنوشید، هوای داخل بینی را به بیرون بدهید و یا بزاق خود را قورت دهید و بقیه مسیر را با خیال راحت بخوابید!

در واقع  اینکه در مدتی که خدمه پرواز در حال توضیح دادن اقدامات ایمنی هستند و هواپیما هنوز بلند نشده به خواب بروید به نظر وسوسه کننده می آید اما برای غلبه بر این احساس می توانید هدفون خود را بردارید و یک آهنگ شاد و مهیج گوش دهید تا فعلا به طور موقت خواب از سرتان بپرد. بعد از بلند شدن هواپیما می توانید خوابی راحت را تجربه کنید البته حواستان باشد که چند دقیقه ای قبل از فرود از خواب بیدار شود و دوباره اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از کیپ شدن گوش ها را انجام دهید. چون در حین فرود هم مجددا تغییر ناگهانی ارتفاع و در نتیجه تغییر ناگهانی فشار روی می دهد. شاید فکر کنید آمادگی برای تغییرات ناگهانی فشار یعنی آدامس جویدن، آب نوشیدن و حتی گوش گیر گذاشتن اما در یک کلمه «آمادگی» یعنی بیدار بودن در طی این لحظه های حیاتی.

Image result for ‫خوابیدن در هواپیما‬‎

وقتی خودتان را برای سفر آماده می کنید هیجان زده اید چون تعطیلاتی رویایی در انتظارتان است اما پرواز طولانی، صندلی های کوچک و سروصدای مسافران می تواند کمی آزاردهنده باشد. در حالی که خیلی ها می توانند در هواپیما بدون هیچ مشکلی به خواب بروند اما برای بعضی ها هم خوابیدن در هواپیما غیر ممکن است! و در نهایت شاید به خاطر مشکلات خوابیدن در هواپیما با خستگی و سردر به مقصد برسند. در واقع خوابیدن در هواپیما برای همه آنقدر راحت نیست و خیلی ها هم هستند که برای اینکه بتوانند در داخل کابین هواپیما به خواب بروند باید آماده سازی های لازم را انجام دهند.

اما نکاتی ساده می تواند کابوس خوابیدن در هواپیما را به سادگی از بین ببرد کافیست تجهیزاتی مثل گوش گیر، چشم بند و بالش داشته باشید و از طرفی لباس های راحت پوشیده باشید. جایگاه صندلی هم در خواب راحت شما نقشی کلیدی دارد. اگر می توانید بر روی صندلی های کنار پنجره بنشینید تا بتوانید به راحتی تکیه دهید. با این کار در واقع با یک تیر دو نشان می زنید چون می توانید خودتان را از تیرس نور بیرون هم نجات دهید. گوش دادن به موسیقی های آرام می تواند شما را ریلکس و خوابیدن را راحت تر کند.

موقعیت بدن هم برای به خواب رفتن شما اهمیت زیادی دارد مثلا برای اینکه خواب راحتی را تجربه کنید نباید پاهایتان را روی هم بیندازید چون با این کار جریان خون شما محدود می شود. و از آن جایی که قسمت پایینی بدن به یک سمت متمایل می شود و قسمت بالایی صاف است به کمرتان فشار وارد می شود. این اقدامات باعث می شود که در حالی که در میان حدود ۲۰۰ نفر و در ارتفاع ۳۸ هزار چا هستید احساس کنید که در خانه اید و به راحتی و بدون هیچ مشکلی به خواب بروید.

موارد مرتبط

بررسی بهترین شرکت های هواپیمایی با فناوری هوشمند

بررسی بهترین شرکت های هواپیمایی با فناوری هوشمند

شرکت های هواپیمایی با هم در کورس هستند تا در برآوردن فناوری های هوشمند در هواپیماهای خود از یکدیگر سبقت بگیرند اما در این میان، برخی از بهترین شرکت های هواپیمایی با فناوری هوشمند از همه ی ایرلاین ها دیگر سرتر هستند

ادامه مطلب
شیک ترین لباس های خدمه پروازی در ایرلاین های جهان

شیک ترین لباس های خدمه پروازی در ایرلاین های جهان

یکی از شیک ترین لباس هایی که در جهان وجود داشته و بر روی آن ها تفکر بسیاری می شود یونیفرم های خدمه پروازی می باشد. کت و شلوارهای براق، مدل های موی تمیز و پاشنه های کلاسیک برخی از جذاب ترین این موارد هستند

ادامه مطلب
این شایعات را درباره ی سفرهای هوایی اصلا باور نکنید!

این شایعات را درباره ی سفرهای هوایی اصلا باور نکنید!

شایعات و باورهای غلط درباره ی سفرهای هوایی وجود دارد که خود بیشتر باعث ترس از پرواز و هواپیما در افراد می گردد. امروز ما در wizzz می خواهیم تا به همراه شما، باورهای غلط درباره ی سفرهای هوایی که در بین مردم وجود دارد را مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

ادامه مطلب
مرگبارترین سوانح هوایی تاریخ | قسمت اول

مرگبارترین سوانح هوایی تاریخ | قسمت اول

سقوط هواپیما از فاجعه بارترین حوادث حمل و نقل بین المللی است، عمده دلیل آن هم به این خاطر است که باعث تلفات فاجعه آمیزی می گردد. انفجار یک هواپیما می تواند چهارصد یا پانصد برابر بیشتر از یک تصادف اتومبیل کشته داشته باشد و زمانی که یک هواپیما در شرایط سقوط قرار می گیرد می تواند کل مسافران خود را به کام مرگ بکشاند. اما آنچه که مرگبار است واقعا چیست؟

ادامه مطلب

0 نظر
نوشتن نظر