بلیط چارتر

بلیط ارزان هواپیما

خرید بلیط هواپیما خارجی

معرفی فرودگاه جیپور هند

فرودگاه بین المللی جیپور هند | Jaipur International Airport

در مجله wizzz فرودگاه جیپور هند را با تمام جزئیات و امکاناتش به شما معرفی کرده و کمی هم از شهر جیپور و جاذبه های آن سخن خواهیم گفت. هر چند در بیشتر مطالب نوشته شده در مجله اینترنتی wizzz می توانید راجع به شهر جیپور، جاذبه های هند در این شهر و دیگر نقاط منحصر به فرد آن بیشتر بخوانید. این شهر و فرودگاه کوچک جیپور هند یکی از بهترین گزینه ها برای سفر به هند خواهد بود. در سفر به هند، بعد از بازدید از شهرهای مهمی همچون آگرا، دهلی و بمبئی می توانید با پرواز به سمت فرودگاه بین المللی جیپور از این شهر نیز دیدن کنید. wizzz برای این ۳ شهر زیبای هند بهترین و لوکس ترین تورها را برگزار می کند.

Image result for Jaipur International Airport

درباره فرودگاه جیپور هند

فرودگاه جیپور هند فرودگاهی بین المللی و عمومی اما کوچک در استان راجستان و شهر جیپور است. بر طبق نظر شورای بین المللی فرودگاه ها، این فرودگاه به عنوان بهترین فرودگاه جهان در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به دست آورد چرا که توانسته بود در این سال ها تعداد مسافران خود را از ۲ میلیون نفر به ۵ میلیون نفر ارتقا دهد که میزان قابل توجهی بود. بر طبق جدول پروازهای روزانه در هند، فرودگاه جیپور هند رتبه ۱۱ ام را از آن خود کرده است. این فرودگاه در ۱۳ کیلومتری شهر جیپور و در جنوب سانگانر Sanganer واقع گردیده و در تاریخ ۲۹ دسامبر ۲۰۰۵ به فرودگاهی بین المللی تبدیل شد. فضای آشیانه فرودگاه می تواند ۱۴ هواپیما را در خود جای دهد و ساختمان ترمینال جدید می تواند تا ۱۰۰۰ مسافر را به طور همزمان اداره کند. به طور کلی این فرودگاه بزرگترین فرودگاه در استان راجستان بوده که هر ساله حدود ۱٫۵ میلیون مسافر را به طور میانگین جابه جا می کند.

برای بازدید کنندگان جیپور، فرودگاه دو مسیر پروازی مناسب را با پرواز ها و خدمات مستقیم به سمت دهلی و بمبئی فراهم می نماید. در نتیجه در تورهای هند می توانید سریع خود را به از دیگر شهرها به جیپور برسانید و در زمان خود صرفه جویی کنید. فرودگاه بین المللی جیپور هند با مرکز شهر ۱۵ کیلومتر فاصله دارد و برای مسافرانش، تاکسی و ریکشاو از درب ورودی فراهم می نماید. به دلیل کوچکی فرودگاه و خدمات و راهنمایی های خوبی که کارکنان آن به مسافران اراده می دهند، پرواز به آن و خارج شدن از آن بسیار ساده و راحت خواهد بود. ساختمان ترمینال اصلی تمام امکانات مدرنی که مورد نیاز فرودگاه جیپور هند با چنین اندازه ای است را دارد. اطلاعات کلی راجع به این فرودگاه و پروازهای آن را در ادامه می توانید بخوانید.

Image result for Jaipur International Airport
 

اولین پروازی که به این فرودگاه انجام شد، پرواز بین جیپور و دهلی بود. هر چند این پرواز تنها ۵۰ دقیقه طول می کشد اما شما را از ۶ ساعت پر از خستگی اتوبوس و قطار در تورهای هند می رهاند. هزینه این پروازها همانند پروازهای ایران به نسبت اتوبوس و قطار گران تر است اما در وقت شما گردشگران در سفر به شهر صورتی و گشتن در کشور پهناور هند می کاهد. هزینه پرواز از دهلی به جیپور هزینه ای معادل ۵۰۰۰ روپیه می باشد.

دومین پرواز به فرودگاه جیپور هند از مومبای Mumbai انجام گرفت. این پرواز مسافران را تنها در زمانی معادل یک ساعت و نیم به راجستان و شهر جیپور می رساند در صورتی که اگر قصد سفر با اتوبوس و قطار را داشته باشید، باید ساعت های زیادی را در راه باشید. هر روز بین فرودگاه های این دو شهر پرواز مستقیم انجام می گیرد و مبلغی معادل ۹۰۰۰ روپیه را شامل می شود.

Image result for Jaipur International Airport

اطلاعات کلی فرودگاه جیپور هند

نام فرودگاه بین المللی چیانگ مای: Jaipur International Airport

نوع فرودگاه: همگانی

کد یاتا: JAI

کد ایکائو: VIJP

ارتفاع از سطح دریا:  ۳۸۵ متر

ترمینال ها: ۲ ترمینال

وب سایت رسمی فرودگاه: jaipurairport.com

آدرس: Airport Rd, Sanganer, Jaipur, Rajasthan 302011, India

 
Related image

ترمینال های فرودگاه جیپور هند

  • ترمینال شماره ۱

ترمینال شماره ۱ بیشتر پروازهای بین المللی را تا جولای سال ۲۰۱۳ برگزار می نمود و به مناطقی همچون خاورمیانه نیز پرواز مستقیم داشت. در آن زمان، کمتر مورد توجه پروازهای داخلی بود چرا که پروازهای داخلی در ترمینال شماره ۲ اجرا می شود. اما مدیریت اجرایی فرودگاه تصمیم گرفتند که ترمینال شماره ۲ را ارتقا داده و پروازهای بین المللی را به ترمینال شماره ۲ منتقل نمایند. پس از آن ترمینال شماره ۱ به عنوان ترمینال باربری مورد بهره برداری قرار گرفت. بعد از ۴ سال فرودگاه تصمیم به نوسازی ترمینال ۱ نمود. چرا که بارهای مسافران در ترمینال شماره ۲ افزایش یافته بود. در نتیجه بخشی از بارها، در این ترمینال ترخیص می شوند.

پس از اتمام بازسازی، ترمینال ۱ به طور کامل ارتقا داده شده و حدود ۱۸۰۰۰ متر مربع متراژ گسترش خواهد یافت و تنها به پروازهای ورودی و خروجی بین المللی می پردازد.

  • ترمینال شماره ۲

ساختمان جدید داخلی ترمینال شماره ۲ در تاریخ ۱ جولای سال ۲۰۰۹ ساخته شد. ترمینال جدید متراژی به اندازه ۲۲۹۵۰ متر مربع داشته که امکانات متعددی را در خود جای داده است. سیستم گرمایش مرکزی، سیستم تهویه مطبوع، سیستم خطی اشعه ایکس برای چمدان ها به صورت چرخشی، پله برقی، سیستم آدرس دهی عمومی، تابلوی نمایش اطلاعات پرواز، دوربین مدار بسته برای نظارت، کانترهای چک-این فرودگاه، دیگر تجهیزات عمومی ترمینال (CUTE)، پارکینگ خودرو و غیره در ترمینال شماره ۲ فرودگاه جیپور هند دیده می شود.

ساختمان بین المللی ترمینال دارای ظرفیت بارگیری حداکثر ۵۰۰ مسافر در هر ساعت و ظرفیت بارگیری سالیانه ۴۰۰،۰۰۰ نفر مسافر را داراست. دروازه ورودی از ماسه سنگ و سنگ های Dholpur همراه با نقاشی های راجستانی بر روی دیوار ساخته شده که هم میزبان مسافران داخلی و هم مسافران خارجی است. برای مدیریت انبوهی از مسافران VIP که به شهر صورتی جیپور پرواز می کنند، سه سالن VIP در نظر گرفته شده تا اطمینان حاصل شود که مهمانان و مسافران خصوصی هیچ گونه ناراحتی نداشته باشند.

فضای ترمینال شماره ۲، بیست و سه متر مربع گسترش یافته است و دارای ۱۴ ایست بازرسی، ۶ کانتر مهاجرت، ۴ گمرک و چهار کانتر امنیتی است که می تواند به آسانی ترافیک مسافران ورودی و خروجی را اداره کند و بدون هیچ گونه شلوغی و دردسری به آن ها خدمات بدهد.

 
  • ترمینال باربری

از تاریخ ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۲، ترمینال ۱ به روی مسافران بسته شد و تنها برای عملیات بارگیری استفاده گردید. ترمینال باربری در مجاورت ساختمان ترمینال مسافربری قرار دارد و مساحتی حدود ۷۰۰ متر مربع (۷،۵۰۰ فوت مربع) را در بر می گیرد. برای تغییر پرواز به ترمینال ۱، بخشی از عملیات بارگیری این ترمینال باید از اینجا به مکان دیگری منتقل شود.

فرودگاه جیپور هند به شهرهایی همچون شارجه، دبی، کوالالامپور و دو فرودگاه معروف بانکوک پروازهای بین المللی خود را انجام می دهد.

از امکانات عالی این فرودگاه نیروگاه خورشیدی با توان ۱٫۸ میلیون وات است که حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از انرژی این فرودگاه را تامین نموده و در نتیجه باعث صرفه جویی در هزینه های مالی فرودگاه می شود.

 

امکانات فرودگاه جیپور هند

هر چند فرودگاه جیپور هند فرودگاهی کوچک است اما در خود یک کافی شاپ، یک رستوران به نام زولو کراست و بسیاری رستوران دیگر است که غذاهای فست فودی و نوشیدنی های سرد را می فروشند. همچنین مغازه های فروش سوغاتی های هندی، صنایع دستی هند و وسایل الکترونیکی متعدد در این فرودگاه وجود دارد.

حمل و نقل به فرودگاه جیپور هند

  • تاکسی

اگر با تاکسی قصد رفتن به سمت فرودگاه را از شهر دارید، حدود ۳۰ دقیقه در راه خواهید بود و اگر برای این منظور تاکسی رزرو کنید، باید حدود ۲۰۰ روپیه بپردازید در حالی که اگر ریکشاو برای شما بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ روپیه هزینه خواهد داشت. می توانید با صحبت با راننده میزان هزینه را توافقی کاهش دهید. از فرودگاه به سمت شهر، تاکسی ها و ریکشاوهایی برای رزرو وجود دارند اما کرایه این تاکسی های فرودگاهی برایتان گرانتر تمام می شود. هر چند برای مسافران خسته بهترین گزینه برای رسیدن به هتل هستند.

رانندگان تاکسی ها عموما هتل های جیپور را که با آن ها قرار دارند به مسافران بخت برگشته تحمیل می کنند. بنابراین در سفر به جیپور سعی کنید از قبل هتل خود را رزرو کنید تا دچار ازدحام رانندگان جیپوری در بیرون فرودگاه و در پیرامونتان نشوید. این کار شما را از دادن کمیسیون به رانندگان تاکسی نیز مبرا می کند.

 

جاذبه های جیپور

در سفر به جیپور می توانید از جاذبه های متعددی همچون قلعه آمر، کاخ هوا محل، گالتا جی جیپور، رصدخانه جانتار مانتار، کاخ شهر، جال محل جیپور، دریاچه مان ساگار و بسیاری از جاذبه های دیگر دیدن کنید. برای آشنایی با این جاذبه می توانید به دیگر مطالب مجله اینترنتی wizzz رفته و اطلاعات خود را برای سفرتان به هند افزایش دهید.

موارد مرتبط

 ۷ مورد از لوکس ترین فرودگاه های جهان

۷ مورد از لوکس ترین فرودگاه های جهان

در سرتاسر دنیا فرودگاه های بسیار لوکس و مدرنی ساخته شده که تنها یک فرودگاه ساده برای رفت و آمد مسافران نیستند، بلکه با امکانات و خدمات فوق مدرنی که ارائه می دهند به مکان و جاذبه ای گردشگری و مشهور تبدیل شده اند.

ادامه مطلب
معرفی فرودگاه جیپور هند

معرفی فرودگاه جیپور هند

در مجله wizzz فرودگاه جیپور هند را با تمام جزئیات و امکاناتش به شما معرفی کرده و کمی هم از شهر جیپور و جاذبه های آن سخن خواهیم گفت.

ادامه مطلب
شاتل فرودگاهی چیست؟

شاتل فرودگاهی چیست؟

شاتل یا سیستم حمل و نقل یکی از امکانات و خدماتی است که در هر فرودگاه یا هتلی می توانید از آن استفاده کنید اما در این مطلب ما بیشتر به معرفی شاتل فرودگاهی یا حمل و نقل فرودگاهی برای شما خوانندگان می پردازیم. به سوالاتی که در این زمینه ممکن است برای هر مسافری پیش بیاید پاسخ می دهیم و در نهایت چند مثال برایتان می زنیم.

ادامه مطلب

0 نظر
نوشتن نظر