بلیط چارتر

بلیط ارزان هواپیما

خرید بلیط هواپیما خارجی

با قسمت های مختلف بدنه هواپیما آشنا شوید

تاکنون در مجله اینترنتی wizzz شما را با قسمت های مختلف هواپیما به صورت مجزا و در مطالب جداگانه آشنا نموده ایم اما این بار، به ساختمان و اجزای بدنه هواپیما می پردازیم. بسیاری از قسمت های مختلف هواپیما و عملکرد آن ها را در این مطلب می خوانید. هواپیماها وسیله ای برای حمل و نقل هستند که در انتقال افراد و محموله و بارها از یک مکان به مکان دیگر طراحی شده اند. هواپیماها با توجه به مأموریت و نحوه استفاده آن، از اشکال، طراحی و اندازه های مختلفی برخوردار است. هر هواپیمایی که پرواز می کند، باید وزن خود هواپیما، سوخت، مسافران و محموله را تحمل کند. بال ها اکثر انرژی بالابرنده برای هواپیما را توسط فشار هوا تولید می کنند. هوا با حرکت در شکل های آیرودینامیک و مقاوم بال ها به جریان در می آید. هواپیماهای مدرن از winglets در نواحی بال استفاده می کنند تا اصطحکاک را کاهش دهند. موتورهای توربویی که در زیر بال ها واقع شده اند، باعث می شوند تا از مکیدن هوا به درون توربین ها انرژی لازم برای پرتاب هواپیما به جلو ایجاد شود. هواپیماهای کوچکتر و کم سرعت، به جای موتور توربین، از پروانه جلوی دماغه برای این عملکرد استفاده می کنند.

بدنه هواپیما

قسمت اصلی هواپیما بدنه هواپیما نامیده می شود. این قسمت عموما و به طور کلی به شکل یک لوله طولانی طراحی می شود. چرخ های هواپیما قسمت چرخ دنده فرود نامیده می شود. دو چرخ اصلی در هر دو سمت بدنه هواپیما وجود دارد و در نهایت چرخ سومی هم در نزدیکی دماغه هواپیما دیده می شود. ترمز چرخ ها مانند ترمزهای اتومبیل عمل می کنند. آن ها توسط پدال های ترمز که برای هر چرخ یکی طراحی شده است، کنترل می شوند. در بیشترین زمان و در طول پرواز، چرخ ها به درون بدنه جمع می شوند و تنها در زمان فرود آمدن از درون بدنه خارج می شوند.

در هنگام پرواز با جمع شدن چرخ ها در واقع سطح اصطحکاک بدنه با هوا کمتر شده و هواپیما به راحتی به پرواز خود ادامه می دهد.  از مهم ترین کارایی بدنه هواپیما این است که قسمت های مختلف هواپیما را نگه می دارد. خلبان ها در قسمت دماغه بدنه و در کابین خلبان می نشینند. مسافران و بارها در قسمت میانی بدنه قرار می گیرند. بعضی از هواپیماها سوخت خود را در قسمت بدنه هواپیما حمل می کنند و بعضی دیگر در طراحی خود، قسمت سوخت را در بال ها قرار می دهند.

نمونه ای از بدنه هواپیما را در تصاویر مختلف می بینید. هر چند برای اکثر هواپیماهای شخصی این بدنه به گونه ای دیگر طراحی می شود. عموما در هواپیماهای جنگنده، موتورهای جت در درون بدنه اصلی به جای غلاف های بر روی بال های هواپیما جاسازی می شود. بسیاری از پیکربندی هواپیماها ممکن است، اما هر پیکربندی باید چهار نیروی مورد نیاز برای پرواز را فراهم کند.

بال های هواپیما

بعد از بدنه اصلی هواپیما از مهمترین قسمت های مختلف هواپیما که در واقع بخش اصلی هواپیما محسوب شده و کابین مسافرین در آن قرار گرفته است، هواپیما برای پرواز نیاز به بال دارد. همانند پرندگان تمام هواپیماها باید بال داشته باشند. بال ها با سطوح صاف و با کمی منحنی طراحی می شوند در نتیجه سرعت آن سریعتر از بالون حرکت می کند. عملکرد بال هواپیما به این صورت است که در هنگام پرواز هوایی که به سمت بالای بال جریان می یابد سرعت کمتری از هوایی که در قسمت پایین بال جریان می یابد، داشته و در نتیجه این عامل، اختلاف فشار به وجود می آید. هر چه طراحی باله ها دقیق تر و ارگونومی تر باشد این اختلاف فشار بیشتر بوده و در نتیجه هواپیما سریع تر اوج می گیرد و از زمین کنده می شود.

شکل بال ها و اندازه طولی آن ها تعیین کننده نحوه و سرعت پرواز و صعود هواپیما است. در طراحی های جدید ایرباس ها و هواپیماهای جدیدی که وارد چرخه صنعت هواپیمایی شده اند، بال های هواپیما متفاوت شده و در انتهای بال ها، شکسته و به سمت بالا برگشته است. این نوع طراحی روند پرواز را سریع تر کرده و کارایی بهتری نسبت به طراحی هواپیماهای گذشته دارد. همچنین تحمل بدنه سنگین و بزرگ هواپیما را خواهد داشت. به بال های هواپیما ایرفویلز airfoils سوخت هوایی نیز می گویند.

 
Image result for ‫بالهای هواپیما‬‎

زبانه یا به گونه ای پرهای بال هواپیما

سطوح کنترل لولایی یا همان زبانه ها، در حقیقت قسمتی کوچک در بال ها هستند که برای هدایت و کنترل هواپیما استفاده می شوند. زبانه ها و قسمت های متحرک بال ها به ناحیه انتهایی و پایین بال ها نزدیک به بدنه هواپیما متصل می شوند و به سمت بالا و پایین حرکت می کنند تا سطح و کارایی بال ها را افزایش دهند. آن ها همچنین برای بیشتر شدن منحنی بال ها کار گذاشته می شوند. منحنی بال ها از ناحیه جلویی بال ها شروع شده تا فضا و مساحت سطحی بال را افزایش دهد. این موضوع کمک می کند تا نیروی پروازی بال را در سرعت های پایین تر مانند زمان های صعود و فرود افزایش دهد.

قسمت های متحرک بال

از قسمت های مختلف هواپیما قسمت های متحرک بال ها هستند. قسمت های متحرک بال بر روی بال ها و دورتر از بدنه هواپیما آویزان هستند و به سمت پایین حرکت می کنند تا هوا را پایین آورده و شیب بال ها را افزایش می دهند. این قسمت بال ها، هواپیما را به جهات کناری حرکت می دهد و در کل به پرواز هواپیما در جهات مختلف کمک می کند. در هنگام فرود، این قسمت مانند ترمزهای هوایی برای کاهش سرعت هواپیما عمل کرده و هر گونه حرکت باقی مانده را کم کرده و در کم کردن سرعت هواپیما استفاده می شود.

Related image
 

دم هواپیما

از دیگر قسمت های مختلف هواپیما که در طراحی بدنه آن نقشی بسیار مهم و اساسی دارد، دم هواپیما است. دم هواپیما در ناحیه عقبی بدنه هواپیما به شکلی ثابت قرار دارد. در مجموعه دم هواپیما باله ای به صورت عمودی طراحی شده است. سکان در قسمت انتهایی هواپیما به سمت چپ و راست حرکت می کند تا حرکت چپ یا راست هواپیما را کنترل کند. آسانسورهایی در عقبی هواپیما یافت می شوند که کار آن ها کمک به تغییر جهت دادن هواپیما است. این موضوع که هواپیما به سمت بالا حرکت می کند یا به سمت پایین می رود توسط حرکت این قسمت های بالا یا پایین رونده آسانسوری تعیین می شود.

پس از آشنایی با قسمت های مختلف بدنه هواپیما می توانید اطلاعات عمومی خود را در این زمینه تخصصی تر کرده و اگر علاقه مند به این مطالب هستید، دیگر مطالب هواپیمایی ما را در مجله wizzz بخوانید.

موارد مرتبط

 مرزهای بین کشورها، چگونه به وجود آمدند؟

مرزهای بین کشورها، چگونه به وجود آمدند؟

اگر wizzz را دنبال کنید می توانید راجع به پیدایش مرز بین کشورها اطلاعات خود را بالا برده و بیشتر با مرز بین کشورها آشنا شوید. اگر فکر می کنید که در انتهای مطلب اطلاعاتی از قلم افتاده، می توانید آن را با ما در میان بگذارید.

ادامه مطلب
 آشنایی با ۷ مورد از لوکس ترین قطارهای دنیا

آشنایی با ۷ مورد از لوکس ترین قطارهای دنیا

با پیشرفت تکنولوژی و استقبال بیشتر مردم از سفر، قطارها هم روز به روز مدرن تر و لوکس تر شده اند و امکانات و خدمات رفاهی زیادی در اختیار مسافران قرار می دهند. در این مطلب قصد داریم لوکس ترین قطارهای دنیا را به شما معرفی کنیم که آنقدر مجهز و لاکچری هستند که حس بودن در یک هتل ۵ ستاره را به آدم می دهند.

ادامه مطلب
 معرفی ثروتمندترین کشورها در آسیا

معرفی ثروتمندترین کشورها در آسیا

قاره کهن و پهناور آسیا یکی از رو به رشدترین اقتصادها در جهان را دارد و برخی از ثروتمندترین و پیشرفته ترین کشورها در این قاره قرار گرفته اند. امروز قصد داریم برخی از ثروتمندترین کشورها در آسیا را به شما معرفی کنیم که با پیشرفت های تکنولوژی و سرمایه گذاری عظیمی که در صنعت و اقتصاد داشته اند توانسته در زمره کشورهای مرفه دنیا جای بگیرند. با wizzz همراه باشید.

ادامه مطلب
 با شهر میلان، پایتخت مد جهان آشنا شوید

با شهر میلان، پایتخت مد جهان آشنا شوید

میلان! خیلی از کسانی که نام این شهر معروف در ایتالیایی را می شنوند، اولین فکری که به ذهنشان خطور می کند تیم فوتبال بسیار مشهور و البته محبوب آ.ث میلان است اما شما بی شک می دانید که این شهر چیزی بسیار فراتر از تیم های فوتبال معروفش و یا حتی اسطوره ی سابق میلان یعنی پائولو مالدینی است. امروز با ما در wizzz همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر نگاهی کلی و موشکافانه به شهر میلان در ایتالیا داشته باشیم.

ادامه مطلب

0 نظر
نوشتن نظر